II MIĘDZYNARODOWA HISZPAŃSKO-POLSKA WYMIANA MŁODZIEŻY

„ - Czym jest przyjaźń?
- Może po prostu niebem z ludźmi zamiast gwiazd…”
Tym pytaniem Karolina Pytraczyk i Błażej Herman rozpoczęli galę pożegnalną II Międzynarodowej Wymiany Hiszpańsko – Polskiej, którą w dniach od 16 do 21 kwietnia 2023r. zorganizowali nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jastrzębiu-Zdroju, Pani Joanna Stachoń i Pan Andrzej Sawicki.
W tym roku wymiana była wyjątkowo liczna ponieważ wzięło w niej udział aż 64 uczniów ze szkoły z okolic Bilbao. W niedzielę 16 kwietnia na lotnisku Kraków Balice przywitaliśmy naszych przyjaciół z Kraju Basków, z którymi zwiedziliśmy krakowski Kazimierz, jedząc na zakończenie pyszne zapiekanki. Następnego dnia przewodnik oprowadził nas po Rynku, Sukiennicach oraz Wawelu. Po południu pokazaliśmy naszym gościom Kopalnię Soli w Wieliczce.
Dwa kolejne dni były poświęcone rozgrywkom sportowym w szkole, a także pracom projektowym, które polegały na przygotowaniu lekcji w języku angielskim i hiszpańskim dotyczącej Kraju Basków, jego języka i kultury. Dziesięć oddzielnych grup młodzieży udało się z wizytą do zaprzyjaźnionych szkół podstawowych w celu przedstawienia naszych gości i podzielenia się ciekawymi informacjami. Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie w SP1, SP 10, SP 12, SP 13, SP17, SP 19, SP21 oraz w przedszkolu PP16 i PP19.
Zabraliśmy młodzież także w Beskidy, mimo że, pogoda nie dopisała, to udało nam się zwiedzić Cieszyn, zrobić spacer doliną Czarnej Wisełki, a na zakończenie usmażyć smaczne kiełbaski.
Te kilka dni pobytu w Jastrzębiu-Zdroju minęło bardzo szybko, a w dniu 21 kwietnia o godzinie 6:00 rano pożegnaliśmy Basków, którzy w drodze na lotnisko zwiedzili obóz koncentracyjny KL Auschwitz.
Z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Bilbao, do zobaczenia już za niecały miesiąc!