Wielkie muzyczne wydarzenie

22 czerwca Zespół Szkół nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju stał się muzycznym centrum - po raz kolejny odbył się Festiwal Piosenki Niezaangażowanej. Chociaż była to jego 34. edycja, to dopiero tym razem o tym wydarzeniu dowiedzieli się wszyscy. Całe Jastrzębie obwieszono plakatami. A to wszystko dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta.

Festiwal Piosenki Niezaangażowanej ma bardzo bogatą historię wiążącą się ze swoją nazwą – niezrozumiałą dla młodego pokolenia. Mało kto wie, że w latach osiemdziesiątych to cyklicznie organizowane wydarzenie było odpowiedzią na rządy władz. Śpiewano takie piosenki, które nie miały angażować się w prowadzoną politykę. Stąd właśnie (dość dziwna w dzisiejszych czasach) nazwa – Festiwal Piosenki Niezaangażowanej.

22 czerwca przed wejściem do Zespołu Szkół Nr 1 zebrały się tłumy. Wszyscy przybyli  w jednym celu – chcieli posłuchać dobrej muzyki, zobaczyć młode talenty Jastrzębia-  Zdroju i okolic. Z pewnością im się to udało! Pogoda dopisała - przez cały dzień  świeciło słońce. I w tym właśnie słonecznym nastroju na scenie zaprezentowano  najróżniejsze muzyczne utwory. Całą imprezę uroczyście otworzył dyrektor Zespołu  Szkół nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju – pan Patryk Mochnacz. Później zaczęła się  akustyczna uczta. Wystąpili zarówno uczniowie szkół podstawowych – Anna  Zawadzka, Oliwia Wydrzyńska czy Filip Rentfleisz – jak i gimnazjalnych: Nikola Migała,  Ines Szablewska. Swój talent zaprezentował nam też student filologii rosyjskiej –  Marek Foltyn. Utwory wykonały też zespoły takie jak ,,Trio de Staszic” czy ,,The Owls”.  Zaprezentowano różnorakie utwory – publiczność nie mogła narzekać na monotonię!  Jury było pod wrażeniem poziomu zaprezentowanych piosenek, toteż podjęcie decyzji  odnoście zwycięzców było niezwykle trudne. Ostatecznie na podium znaleźli się następujący artyści: Oliwia Wydrzyńska z utworem Sanny Nielsen ,,Undo” zajęła pierwsze miejsce. Z kolei ,,The Owls” (czyli Jakub i Łukasz Sowa), którzy śpiewali piosenkę ,,Almost Lover” znaleźli się na pozycji drugiej. Trzecia była natomiast Ines Szablewska z utworem Justina Biebera ,,Love yourself”. Festiwal uświetnił gość specjalny, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jastrzębiu-Zdroju – Maciej Gucik. Wszyscy zdumieli się jego umiejętną grą na tak wyszukanym instrumencie, jakim jest akordeon. Niespodzianką dla publiczności było wystąpienie Łukasza Smyraka - legendy Festiwalu Piosenki Niezaangażowanej. Zaśpiewał piosenkę ,,Lili” zespołu Enej, czym wywołał ogromną radość publiczności. Dlatego proszono go o bis! Rozdano także nagrody za konkurs na plakat promujący Festiwal Piosenki Niezaangażowanej – zwyciężył Tomasz Targiel.

Festiwal to niezwykłe wydarzenie, które daje unikatową możliwość pokazania swojego muzycznego talentu na scenie. Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić Was, Czytelników, do udziału w kolejnym, 35. Festiwalu Piosenki Niezaangażowanej, który odbędzie się już za rok! Do zobaczenia!

Agnieszka Fojcik